Persembeliyim-Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

16.05.2010-Çaycuma’nın ve bölgemizin yakın tarihine ilişkin önemli bir belge ortaya cikti

16.05.2010-Çaycuma’nın ve bölgemizin yakın tarihine ilişkin önemli bir belge ortaya cikti Empty 16.05.2010-Çaycuma’nın ve bölgemizin yakın tarihine ilişkin önemli bir belge ortaya cikti

Mesaj  toprak67 C.tesi Mayıs 29, 2010 5:23 pm

MEMUR-SEN KONFEDERASYONU
EĞİTİM-BİR-SEN ÇAYCUMA TEMSİLCİLİĞİ
BASIN AÇIKLAMASI
Çaycuma’nın ve bölgemizin yakın tarihine ilişkin önemli bir belge Tarih Öğretmenimiz İbarhim Türksoy tarafından ortaya çıkarılmıştır. Yüksek lisans tez hocasının verdiği belgeler arasından çıkan bu tarihi belge, 1919 yılında İzmir’in Yunanlılarca işgalini protesto amacıyla İstanbul hükümetine çekilmiş bir telgraftır. İlk defa İbrahim Türksoy tarafından günümüz Türkçesine kazandırılmıştır.
Belgeden 1919 yılında Perşembe pazarında Rıfat Bey önderliğinde İzmir’in işgalini Protesto amacıyla büyük bir mitingin yapıldığı anlaşılmaktadır. Bölge halkımızın duyarlılığını göstermesi ve köyleri hakkında önemli bir belgedir. Bu telgrafta 1919 yılı, Şeyhler Karyesi, Kızılbel Karyesi, Balgur Karyesi, Kara Ahmetler, Kara Musa Karyesi, Kadıoğlu Karyesi, Kayıkçılar Karyesi, Veli Oğlu, Sandallar, Dursunlar köy muhtarlarının mühürleri ve imzaları vardır.
Bu belgeyi Çaycuma Kaymakamımız Sayın Hasan Yaman’a ve belediye başkanımız Mithat Gülşen’e takdim ettik. Kaymakamız bu araştırmadan, ortaya çıkarılmasından dolayı teşekkür etti ve memnuniyetlerini ifade etti. Kendilerine belgenin orijinali ve tercümesi takdim ettik.
Tarih öğretmeniz İbrahim Türksoy’a, tüm Çaycuma halkı adına teşekkür ediyor, çalışmalarının devamını diliyoruz.
İhsan GÜNAY
EĞİTİM-BİR-SEN
ÇAYCUMA TEMSİLCİLİĞİ
YÖNETİM KURULU BAŞKANI

16.05.2010-Çaycuma’nın ve bölgemizin yakın tarihine ilişkin önemli bir belge ortaya cikti Belge1s

16.05.2010-Çaycuma’nın ve bölgemizin yakın tarihine ilişkin önemli bir belge ortaya cikti Belge210
toprak67
toprak67

- Similar topics