Yanınızda fazla nakit para veya değerli eşya taşımayın

Aşağa gitmek

Yanınızda fazla nakit para veya değerli eşya taşımayın

Mesaj  Admin Bir Paz Mayıs 30, 2010 12:06 am

Tatilini Türkiye'de geçirecek vatandaşların Sılayolu'nda tatile giderken, kara, hava veya denizyoluyla Türkiye’ye gidiş ve dönüşlerde yanlarında taşıyabilecekleri nakit para miktarı ülkelere göre değişiyor.Gümrüklerde belirlenmiş olan para miktarından yanlarında daha fazla para taşıyan ve bunu gümrükte beyan etmeyen yolcular ağır cezalar ödemek zorunda kalıyorlar.Ülkelere göre beyan etmeniz gereken miktarlar şöyle
Ü lkelere Göre beyan durumları
SLOVENYA Slovenya sınır kapılarında AB gümrükler yasası geçerli. Buna göre yanında 10 bin Euro’nun üstündeki nakit paranın sınırda beyan edilmesi gerekiyor. Altın takı gibi 175 Euro üzerindeki yeni alınmış ziynet eşyaları da gümrüğe tabi. Türkiye’den dönerken düğün takıları ve ziynet eşyaları getirmeyin. Gümrükte yakalanan düğün takılarına Slovenya el koyuyor. Dikkat:Türkiye'den dönüşlerde ziynet eşyalarınıza çok dikkat edin. Düğün takılarına Slovenya sınır kapısında girişte el konuluyor.
Slovenya’da 1 Temmuzdan itibaren de vinyet uygulaması başl ıyor . 1 Haziran 2008 den itibaren Slovenya otobanını kullanan sürücülerin 35 Euro karşılığında 6 aylık vinyet alması gerekiyor.


HIRVATİSTAN Hırvatistan gümrük kurallarına göre değeri beş bin Euro üzerindeki eşyaları gümrükte beyan etmek gerekiyor. Çek, nakit para, altın, mücevher gibi toplam değeri 5 bin Euro’yu aşan değerli eşyanın gümrükte beyan edilmesi zorunludur.
Vatandaşlarımız, yolculuk sırasında gerek duyulabilecek veya kullanılmış eşya olarak tanımlanan kişisel eşyalarını Hırvatistan’a girişte beyan etmek zorunda değillerdir. Bununla birlikte, üzerlerinde toplam değeri 5.000 Euro’yu aşan değerli eşya (altın, mücevher vb.), çek ve nakit para bulundurmaları halinde, Hırvatistan’a girişte gümrük memuruna mutlaka yazılı olarak beyan etmeleri gerekmektedir. Bunların deklare edilmemesi durumunda, Hırvat makamları tarafından el konulmakta ve geri alınması mümkün olmamaktadır.SIRBİSTAN Sırbistan gümrükte beyan edilmeden kişi başına yanında 5 bin Euro döviz taşıma miktarını 1 Haziran’dan itibaren 10 bin Euro’ya çıkardı. Ancak 10 bin Euro üzeri dövizin sınırda beyan edilmesi gerekiyor. Aksi takdirde 10 bin Euro’nun üzerindeki miktara el konuluyor. Beyan edilen para için ise herhangi bir sorun yok.
Haziran’dan 2008 den itibaren 10 bin Euro üzeri dövizin sınırda beyan edilmesi gerekiyor. Aksi takdirde 10 bin Euro’nun üzerindeki miktara el konuluyor. Beyan edilen para için ise herhangi bir sorun yok. Geçen yıl üzerindeki fazla miktarda parayı beyan etmeyen Türk vatandaşlarının 17 bin Euro’suna el konulmuş.


MACARİSTAN Yanlarında kişi başına 4 bin Euro’nun üzerinde para taşıyanların girişte gümrükte beyan etmeleri gerekiyor.


BULGARİSTAN Yanında yüksek miktarda para taşıyanların özellikle Bulgaristan’da çok dikkat etmeleri gerekiyor. Yanınızda 4 bin Euro üzeri para varsa, sınırda girişte bunu mutlaka beyan edin.
Bulgaristan'a giriş ve çıkışlarda, seyahat çekleri de dâhil olmak üzere toplam 8.000 Bulgar Leva'sının (yaklaşık 4.000 Euro) üzerindeki Leva ve yabancı dövizin gümrüklerde, "Gümrük Döviz Beyannamesi" doldurulmak suretiyle yazılı olarak beyan edilmesi gerekmektedir (1 Euro = 1.95583 Bulgar Levası). Aksi takdirde, sözkonusu paraya el konularak ilgili şahıslar hakkında kanuni işlem başlatılmaktadır. El konulan parayı geri almak mümkün olmadığı gibi kaçak döviz için çok ağır para cezası kesiliyor. Bulgaristan’dan çıkış yapan yabancı uyruklu kişiler, daha önce Bulgaristan’a girişte beraberlerinde getirdikleri ve gümrüklerde yazılı olarak beyan ettikleri miktardaki yabancı paraları, yine gümrüklerde yazılı olarak beyan etmek suretiyle beraberlerinde Bulgaristan’dan çıkarabilirler. Sınır geçiş kapılarındaki gümrükte doldurulan "Gümrük Döviz Beyannamesi" formları İngilizce, Fransızca, Almanca, Türkçe ve Rusça olmak üzere 5 dildedir.
MAKEDONYA Makedonya’ya girerken yolcuların yanlarında 2 bin Euro’yu aşan nakit para veya çeki sınırda beyan etmeleri gerekiyor.


ROMANYA Romanya’da AB gümrük yasalarına göre 10 bin Euro üzeri nakit paranın sınırda deklare edilmesi gerekiyor. Romanya otobanında da vinyet uygulaması var. 7 günlük vinyet ücreti 3 Euro, bir aylık 7 Euro.


ÇEK CUMHURİYETİ Çek Cumhuriyeti'nde gümrük yasalarına göre 10 bin Euro üzeri dövizin beyan edilmesi gerekiyor. Çek otobanında da 1 Temmuz’dan itibaren vinyet ücretlerine zam geldi. 1 Haftalık vinyet ücreti 220 Kron, yaklaşık 9.50 Euro.


ALMANYA Almanya’ya girişte yanında gümrükte beyan etmeden para taşıma miktarı 10 bin Euro. Ancak 10 bin Euro’nun üzerinde nakit para veya banka hesap cüzdanı olanların bunu gümrükte beyan etmesi gerekiyor. Aksi takdirde bu paraya el konuluyor ve çok ağır ceza kesiliyor.
avatar
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 147
Kayıt tarihi : 02/04/10

Kullanıcı profilini gör http://persembeliyim.eniyiforum.org

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz