Zonguldak'ta maden kazası

Aşağa gitmek

Zonguldak'ta maden kazası

Mesaj  fenerkolik_67 Bir Perş. Mayıs 20, 2010 9:43 pm

Karadon Maden Ocağında meydana gelen patlama sonrası mahsur kalan 11 işçi kurtarıldı, yaklaşık 32 işçiye ulaşılmaya çalışılıyor.

Zonguldak Kilimli beldesinde bulunan bir maden ocağında patlama meydana geldi. Madende mahsur kalan işçilerden 11'i çıkarıldı. 32 işçiye ulaşma çabaları ise sürüyor.

Zonguldak'ta Türkiye Taşkömürü Kurumu'na bağlı Karadon Maden Ocağı'nda henüz belirlenemeyen bir nedenle patlama meydana geldi.

Elektrik Kesintisi Yüzünden Asansörler Devre Dışı Kaldı
Patlamayla birlikte ocakta elektrik kesintisi yaşanması yüzünden, maden ocağındaki işçileri taşıyan asansörler bir süre devre dışı kaldı.

Asansörde bulunan işçilerden bazıları dumandan etkilendi.
Patlama sonrası madende mahsur kalan işçilerden 11'i yaralı olarak kurtarıldı. Maden ocağının 540 metre altında çalışan 32 civarındaki müteahhit firmanın işçilerine ise henüz ulaşılamadı.

Türkiye Taşkömürü Kurumu ekiplerinin işçilere ulaşma çabaları, aralıksız sürüyor. Ekipler, iki farklı kuyudan ocağa ilerlemeye çalışıyor.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, "Hadisenin göçük mü, patlama mı, grizu patlaması mı, elektrikten mi kaynaklandığını bilmiyoruz. İlgili müffettiş arkadaşları harekete geçirdim" diye konuştu.

İŞÇİLERİN İSİMLERİ BELLİ OLDU

Zonguldak Valisi Erdal Ata, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Karadon Müessese Müdürlüğü maden ocağında meydana gelen patlamada ulaşılmaya çalışılan işçilerin 30 kişi olduğunu, firma tarafından işçilerin isim listesinin kendilerine verildiğini bildirdi.

Vali Ata yaptığı açıklamada, maden ocağında taşeron olarak iş yapan firmanın ocakta ulaşılmaya çalışılan işçi sayısının 32 değil 30 olduğunu bildirdiğini söyledi.

Vali Ata'ya firma tarafından verilen işçilerin isim listesi ise şöyle:

Adem Çengel, Ahmet Karabektaşoğlu, Dursun Kartal, Erdem Alkin, Ekrem Akkaya, Engin Düzcük, Erkan Taşdemir, Erman Çaylıoğlu, Hasan Akbaba, Hasan Ersin, Hüseyin Arslan, İlker Bebek, İsmail Fidan, Kadir Ötgüç, Koray Kebabcı, Murat Özbay, Mustafa Zoroğlu, Ramazan Bakıroğlu, Ramazan Yavuz, Sabri Özdal, Sadık Kocakaya, Samet Aydın, Serkan Yılman, Şahin Ataman, Şahin Tavukçu, Şeref Akdoğan, Tarık Candemir, Veli Akyüz, Volkan Candemir ve Yunus Emekçi.

Bu arada, patlamada hafif yaralanan 11 kişinin isimleri de şöyle:

Hayri Çınar, Uğur Sayın, Ceyhan Girgin, Tuncay Kahveci, İlhan Toprak, Kemal Aydın, Halil Çamlı, Yüksel Yirmibeşcik, Şuayip Akdögel, Ekrem Güneş ve Hakan Somun.

''PATLAMANIN ŞİDDETİYLE OCAKTA SIK SIK GÖÇÜKLER OLUŞMUŞ''

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Ramis Muslu, ''Patlamanın şiddetiyle ocakta sık sık göçükler oluşmuş'' dedi.

İşçilerin kurtarılması için tüm imkanların seferber edildiğini ifade eden Muslu, şöyle konuştu:

''Patlamanın sebebi henüz bilinmiyor, orada çalışanların durumundan da sağlıklı bilgi almış değiliz. Herkes üzerine düşen görevi yapıyor. Ancak patlamanın şiddetiyle ocakta sık sık göçükler oluşmuş, bu da kurtarma ekiplerinin işini zorlaştırıyor. İnşallah işçilerimiz kurtarılır. Allah'tan ümit kesilmez.''

BÖLGEYE 5 BAKANIN GELECEĞİ BİLDİRİLDİ

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Karadon Müessese Müdürlüğü maden ocağındaki patlama nedeniyle bugün bölgeye 5 bakanın geleceği bildirildi.

Zonguldak Valiliğinden yapılan açıklamada, patlamanın olduğu yere Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir'in geleceği belirtildi.

TÜRKİYE'DE MADEN KAZALARI

Zonguldak'ta, taş kömürü üretiminin başladığı yıl kabul edilen 1848'den bugüne kadar ocaklarda yaşanan kazalarda en fazla can kaybı göçüklerde verildi.

Maden ocaklarında meydana gelebilen göçük ve grizu patlamasının yanı sıra karbonmonoksit zehirlenmesi, metan gazı ve karbondioksit boğulması gibi kazalarda, çok sayıda madenci yaşamını yitirebiliyor.

Yaklaşık 4 bini aşkın madencinin hayatını kaybettiği kömür havzasında, ölümlü maden kazaları arasında yerin metrelerce altında yaşanan göçükler ilk sırada yer alıyor.

Saptanabilen en eski ölümlü iş kazası 1875'de Ahmet Ağa adlı kişinin ölümüyle sonuçlanan havzada Genel Maden İşçileri Sendikasının istatistik verilerine göre, 1356 kişi göçük nedeniyle, 783 kişi de yaşanan grizu facialarından dolayı hayatını kaybetti. En fazla 1939'da toplam 55 madencinin ölümüne yol açan göçükler, özellikle 2000'li yıllardan itibaren önemli ölçüde azaldı.

Türkiye Taşkömürü Kurumuna (TTK) bağlı Kozlu Müessesesi maden ocağında 1992'de 263 madencinin hayatını kaybettiği grizu faciasının Türkiye'de en büyük can kaybı yaşanan iş kazası olarak tarihe geçtiği bölgede, nakliyat, patlayıcı madde, makine, elektrik ve malzeme taşınması ve zehirlenme ile boğulma gibi nedenlerle de işçiler yaşamını yitirdi.
avatar
fenerkolik_67

Mesaj Sayısı : 41
Kayıt tarihi : 05/04/10
Nerden : Almanya

Kullanıcı profilini gör http://www.persembeliyim.tr.gg

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz