16.01.2011-Perşembe Merkez Camiinde Çalışmalar Yeniden Başladı

Aşağa gitmek

16.01.2011-Perşembe Merkez Camiinde Çalışmalar Yeniden Başladı

Mesaj  Admin Bir Ptsi Ocak 17, 2011 6:30 pm

Perşembe Merkez Camiinde, ana kubbenin betonunun dökümü 28 Aralık 2010 Salı günü tamamlanmıştı. Betonun kuruması için verilen on günlük aranın ardından geçen hafta çalışmalar yeniden başladı. 9 Ocak 2011 Pazar günü işbaşı yapan cami yapım ekibi tarafından, ana kubbenin dış kalıbının sökümü tamamlandı. Şu sıralarda ana kubbenin iç kalıbının sökümü yapılıyor.


Bu arada kalıp sökümü devam derken Perşembe Merkez Camiinin ön tarafına inşa edilecek olan “son cemaat mahalli”nin yapımına da
başlandı. Selimiye Camii son cemaat mahallinin küçük bir örneği olacak olan üç kubbeli yapıya 40 metreküp civarında beton dökülecek. Camii yapım ekibi usta başı Arif Lermi, hava şartları uygun olması durumunda “son cemaat mahalli”nin inşasının 20- 25 gün arasında süreceğini söyledi.
Perşembe Merkez Camii Yaptırma ve Yaşatma derneği yönetim kurulu üyeleri, daha önce ilkbahar aylarına kadar ara vermeyi düşündükleri cami inşaatına hava şartlarının da uygun olması sebebiyle yeniden başlama kararı aldıklarını, Perşembe Merkez Camii’nin bir an önce bitirilmesi için var güçleriyle çalıştıklarını, bu konuda destek olan herkese teşekkür ettiklerini ve vatandaşların maddi-manevi desteklerinin devamını beklediklerini söylediler

27 Eylül 2010 tarihinde Perşembe Beldemize Camiinin rutin kontrolu için gelen Perşembe Merkez Camiinin statik ve betonarme projesini çizen öğretim görevlisi İnşaat Yüksek Mühendisi Dr. Ercan Yozgat, son cemaat mahalli hakkında PES’e şöyle konuşmuştu:

“Caminin ön tarafında ilave bir üçlü kubbe oluşturduk. Bu kubbeleri oluşturma amacımız; hem son cemaat yerimiz olsun (geç kalanlar namaza yetişebilsin), hem de ayakkabılık konulabilsin, hem de yağmurlu havalarda cemaatin namaz kılabilmesi için projede böyle bir ilave alan oluşturalım istedik. Önüne de Beyazıt Camiinin taş kapısı örneğini çizdik. Caminin önünde taş oymalı, devasa bir taş kapı olacak. Sanki camimizin küçük bir yüzüğü, nakışı eksikti de, biz onu yerine koyduk diye düşünebiliriz.”

avatar
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 147
Kayıt tarihi : 02/04/10

Kullanıcı profilini gör http://persembeliyim.eniyiforum.org

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz