17.11.2010-PERŞEMBE’DE KURBAN BAYRAMI BÜYÜK COŞKUYLA KUTLANIYOR

Aşağa gitmek

17.11.2010-PERŞEMBE’DE KURBAN BAYRAMI BÜYÜK COŞKUYLA KUTLANIYOR

Mesaj  Admin Bir Çarş. Kas. 17, 2010 11:38 am

Perşembe Beldemizde Kurban Bayramı büyük bir coşkuyla kutlanıyor. 16 Kasım 2010 Salı günü sabah Perşembe Merkez Camii’ne akın eden vatandaşlar, 07.26’da bayram namazı kıldı. Öğleden sonra 600 kişiye yemek ve çay ikramı yapıldı.Bayram namazı kılınmadan önce cemaate bir konuşma yapan Merkez Camii din görevlisi imam hatip Mehmet Kaya, Kurban bayramı ve Kurban ibadeti hakkında vatandaşlara bilgi verdi. Vatandaşların üç gün boyunca mahallelerde yapılacak bayram merasimlerine iştirak etmesini isteyen Kaya, öğle namazından sonra Perşembe Merkez Camii’nin birinci katında vatandaşlara yemek ve çay ikramı yapılacağını, söyledi.Kaya’nın konuşmasının ardından, Yeni(Orta) Camii din görevlisi imam hatip Gökhan Topçu tarafından vatandaşlara bayram namazı kıldırıldı. Bayram namazı kılındıktan sonra cemaatin getirdiği tekbirler eşliğinde minbere çıkan Topçu, Kurban Bayramı ve Kurban ibadetinin önemi hakkında hutbe okudu. Hutbe’den sonra bayramlaşmaya geçildi. Vatandaşlar cami içinde halka oluşturarak birbirleriyle bayramlaştı.

Bayram namazı kılındıktan sonra ,vatandaşlar kurbanlarını kestirmek için tatlı bir telaş içindeydiler. Bazı vatandaşlar Beldemiz Mezbahasında kurbanlarını kestirmeyi tercih ederken, kimi vatandaşlar da evlerinin bahçelerinde veya köylerdeki kasaplara kurbanlarını kestirmeyi uygun gördüler.

Aynı gün Merkez Camiinde öğle namazından önce merasim düzenlendi. Merasim programı Kur’an tilavetiyle başladı. Daha sonra kürsüden vatandaşlara bir konuşma yapan Merkez Camii din görevlisi Mehmet Kaya, beldedeki tüm mahalle ve köylerden bayram davetine icabet eden vatandaşlara teşekkür ederek şöyle devam etti:

“Davetimize gelenlere müteşekkiriz. Bizim için çok büyük bir sevinç olan bayram işte budur.. Bayramlar sevinç, mutluluk, neşe, kucaklaşma, yoksulların durumunu gözden geçirme demektir.

Arife günü gurbetçilerimiz beldemizi doldurdu. İnsanlarımız bu eserin, bu camiinin bir an önce yapılmasını çok istiyor. Ecdadın yapmış olduğu eserlerin içinde biz bu günlere geldik ve daha iyisini yapmak için de gayret sarf ediyoruz Fakat bu iş sabır ve zaman ve emek işidir. Dernek mensupları canla başla bu eserin bitmesi için çalışıyor. Bu konuda müsterih olun”.

Camiinin yapımında emeği geçen, hayatta olan vefat eden cami cemaatini de anan Kaya, merhum belediye başkanı Burhan Alibababaoğlu’nu da anarak ruhu şad olsun dileğinde bulundu.

Yeni inşa edilmekte olan Merkez Caminin yaklaşık 3 trilyona malolacağını vurgulayan Kaya, Camiinin Çevre düzenlemesinin de Orman Bölge Müdürlüğü tarafından üstlenildiğini söyledi. Konuşmasını son bölümünde Kaya;

“Bayramlaşmadan çıktıktan bir saat sonra bayram yerine et gelmeye başladı. Şimdi yukarıda 75’er kilodan iki kazan, yani 150 kilo et pişiyor.600 kişilik yemek çıkaracağız. Bayramımız akşama kadar devam edecek. Yemekten sonra çay ikramımız var. Bayrama öğleden sonra ilçeden ve Zonguldak’tan da gelecek misafirlerimiz olacak. Gelecek yıl bu bayramı bayanlara da açacağız. Onlar da bayrama gelecekler.O zaman belki bin kişilik yemek çıkaracağız.

Perşembeyi örnek bir belde, örnek bir Perşembe yapmaya çalışıyoruz. Şu anda yeni yapılmakta olan camisi örnektir. Her yerden camimizi görmek için ziyarete geliyorlar, planlarının örneğini alıyorlar.

Dostlar, gelin birbirimizi çok sevelim, kucaklayalım. Bizden sonra gelen nesillere ‘ah nerede o eski bayramlar’ dedirtelim.” Diye konuştu.

Perşembe Merkez Camii din görevlisi Mehmet Kaya , bayramlara iştirak ederek böyle güzel bir tablo oluşturduklarından dolayı cemaate tekrar teşekkür ederek, vatandaşları öğle namazından sonra Merkez Camii’nin üst katında verilecek bayram yemeği ikramına davet etti

Ardından Kaya’nın yaptırdığı duadan sonra öğle namazı kılındı.

Öğle namazından sonra topluca Merkez Camii’nin inşa halindeki üst katına çıkan vatandaşlara caminin önünde , açık havada , yaklaşık 600 kişilik bayram yemeği verilerek, ardından çay ikramı yapıldı. Yemek ve çay ikramı gün boyu sürdü.

avatar
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 147
Kayıt tarihi : 02/04/10

Kullanıcı profilini gör http://persembeliyim.eniyiforum.org

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz