Türkiye'ye karayoluyla gidecekler şu belgeleri tamamlamadan sakın yola çıkmasın

Aşağa gitmek

Türkiye'ye karayoluyla gidecekler şu belgeleri tamamlamadan sakın yola çıkmasın

Mesaj  Admin Bir Paz Mayıs 30, 2010 12:13 am

Ancak yinede Türkiye'ye karayoluyla gidecekler şu belgeleri tamamlamadan sakın yola çıkmasın.Aksi takdirde gümrükte günlerce beklemek zorunda kalır ve perişan olursunuz:

1. Aracın kendi adına kayıtlı olması. Araç bir başkasına aitse veya kiralıksa, kira sözleşmesi, tasdikli sürücü vekaleti gerekiyor.
2. Aracı Türkiye'ye getiren Türk vatandaşları mutlaka Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını birlikte getirsin.
3. Araç ruhsatının aslı.
4. Yeşil sigorta kartı. Sigorta kartının üzerinde Türkiye'de geçerli hanesinin işaretli olması. Sigortanın geçerlilik süresi. Özellikle
Avusturya plakahlar'da sigorta Türkiye'ye kapalı geliyor. Buna dikkat edip Türkiye'ye açık sigorta yaptırmak.
5. Taşıtın çıkış tarihini kaçırmamak, bu süreye iyice bakmak. Vatandaşlar bir yıl içinde toplam 185 gün, yani 6 ay araçlarını Türkiye'de kullanma hakkına sahip. Bu süreye hastalık nedeniyle uyulamaması durumunda devlet hastanesinden geçerli rapor almak, Sağlık Ocağı ve özel hastaneden alınan raporları ise il sağlık müdürlüğünde tasdik ettirmek gerekiyor. Mazeret durumunda aracı en yakın gümrüğe teslim etmek şart.
6. Aracıyla bir yıl Türkiye'de kalmak isteyen emeklilerin Başkonsolosluktan tasdikli emekli belgesi getirmesi şart.
7. Türkiye'de 6 ay kaldıktan sonra çıkan
yabancı plakalı araçların tekrar Türkiye'ye giriş yapabilmesi için en az altı ay yurtdışında kalması gerekiyor. Vatandaşların bir yıl içinde araçlarını toplam 6 ay Türkiye'de kullanma hakkı var. Bu 6 ay süre hakkını yılda bir defada veya birkaç defada kullanabilirler.
8. Türkiye'de trafik cezası varsa, bunu 10 gün içinde ödeyip makbuzu gümrükte ibraz etmek. Aksi takdirde sınırda sorun yaşıyorlar.
9. Dönüşte bazen kuyruklar 20 kilometreye kadar uzuyor. İşe yetişmeye iki üç gün kala gümrüğe gelmemek, dönüşleri biraz daha erkene almak.
10. Araçla çıkış yaparken pasaporta işlendiğini mutlaka kontrol etmek. Bazen görevli memur çıkışı pasaporta işlemeyi unutabiliyor. Bu durumda vatandaşlar yeniden Türkiye'ye geldiğinde sorun yaşıyor.
avatar
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 147
Kayıt tarihi : 02/04/10

Kullanıcı profilini gör http://persembeliyim.eniyiforum.org

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz